FRAGMENTGLASS

Studio DECHEM představuje nový materiál vyvinutý za použití recyklovaného skla, který zaujme svou unikátní strukturou i spektakulárním charakterem.

Křehké listí zamrzlé v zimní krajině či mlhoviny hlubokého vesmíru – vizuálně abstraktní ráz deskového materiálu z taveného skla nově vyvinutého studiem DECHEM nabízí při detailním pohledu bezpočet okouzlujících asociací. I přes svou poetickou podobu má však designový koncept ryze pragmatické pozadí. Coby tvůrčí impulz totiž v tomto případě posloužilo nutkání využít vyřazené vázy i stínidla lamp a také technologický odpad, který je s výrobou skla neoddělitelně spojen. „Je nám líto takové objekty vyhazovat – věnovali jsme jim při výrobě stejnou péči jako všem ostatním. Jejich přetavením jsme získali deskový materiál, jenž má vždy unikátní strukturu, kterou nelze replikovat ve stejné podobě,“ vysvětluje designérka Michaela Tomišková. Nejen s respektem k vynaložené energii a práci řemeslníků, ale také z úcty k samotnému materiálu se tak studio DECHEM rozhodlo využít zbytkové sklo a jeho přetavením jej smysluplným způsobem uvádí v další, stále ušlechtilý život.

Pozoruhodné detaily se pak podařilo skrze objektiv zachytit fotografce Adéle Havelkové, na kterou materiál Fragmentglass dle jejích slov působí mimořádně tvárně: „Přestože je neměnný, jeho vyznění se mění při každé světelné nuanci a vytváří nové obrazy. Snažila jsem se zachytit právě tu hloubku materiálu a jeho změny. Šlo mi o vytvoření takové nové imaginární krajiny, kterou ve Fragmentglassu vidím při různých osvětleních.“